Prakseologia - Część 1 - Wstęp

Praxgirl, “Praxeology - Episode 1 - Introduction”, public translation into Polish from English More about this translation.

Another translations: into Swedish, into Russian, into Italian, into Dutch, into Arabic, into Portugese, into Hebrew, into French, into Spanish. Translate into another language.

Cześć, tu Praksa.

Studiuję logikę ludzkich działań, naukę zwaną prakseologią.

Prakseologia tworzy ramy dla zrozumienia świadomych ludzkich czynności. Objaśnia nam uniwersalne prawa takich działań.

Historycznie prakseologia wyrosła z ekonomii, kiedy zdano sobie sprawę, że jej logika nie tylko objaśnia ceny i inne zjawiska rynkowe, ale również naturę podejmowania ludzkich decyzji.

Teraz pewnie się zastanawiasz, dlaczego powinieneś uczyć się prakseologii?

To samo można by powiedzieć o wszystkich innych dziedzinach nauk, jak chemii czy fizyce. Lecz odpowiedź jest całkiem prosta: prakseologia jest przydatna w objaśnieniu świata, w którym żyjemy!

Fizyka może mi powiedzieć, dlaczego dotknięcie przewodu pod napięciem jest niebezpieczne. Lecz jeśli będę potrzebować poruszyć ten przewód, powie mi jak to bezpiecznie zrobić, używając np. gumowego izolatora.

Podobnie prakseologia daje nam narzędzia, pozwalające zrozumieć ludzkie działania poza tym, co możemy zaobserwować.

Prosty przykład: czy znasz kogoś, kto lubi majsterkować?
Wyobraź sobie, że

Tadzio przychodzi do mnie mówiąc: - Chciałbym zaoszczędzić kasę na materiały za 4.000 zł na pokrycie dachu. Musiałbym zapłacić 20.000 zł, gdybym wziął dekarzy!

Ale gdyby Tadzio, wykorzystując swój czas i starania, mógł zaoszczędzić 32.000 zł w swojej pracy, zamiast naprawiać samemu dach? Mógłby mieć wtedy nowy dach i 12.000 zł w portfelu!

Może być też tak, że Tadziowi naprawa dachu podoba się bardziej, niż jego zwykła praca i jest to dla niego warte te 12.000 zł. Ale gdyby celem było zaoszczędzenie pieniędzy, to możemy zobaczyć, że takie działanie byłoby błędne.

Poznanie prakseologii może także pomóc ci zrozumieć granice ludzkiego planowania.

To jest zwykły ołówek. Porównując go z narzędziami z przeszłości - na przykład z dzidą, która ma podobny kształt - różnią się one bardzo w jednym podstawowym aspekcie: włócznia mogła być wykonana własnoręcznie, a ołówek jest wytworem połączonych działań ogromnej liczby ludzi.

Nikt samemu nie wie, jak zrobić ołówek. Ani właściciel fabryki ołówków, ani zatrudniony tam robotnik, nie posiadają pełni wiedzy jak wykonać ten przedmiot codziennego użytku! Ani górnik wydobywający grafit, ani drwal ścinający potrzebne do jego zrobienia drewno, nie muszą się zastanawiać, jakie będzie w dalszej przyszłości wykorzystanie produktów ich pracy.

To, co trzymam w ręku, jest cudem współpracy pomiędzy ludźmi na ogromną skalę, bez żadnego centralnego planowania. Końcowym jej rezultatem jest dobrze wyprodukowany ołówek, w cenie na którą właściwie każdy może sobie pozwolić.

I porównując skomplikowanie ołówka do rzeczy, z których zdajemy sobie sprawę, że są znacznie bardziej złożone - jak na przykład ta, za pomocą której się z tobą porozumiewam: Internet! A weź pod uwagę całą globalną ekonomię? Jak to jest, że tyle zasobów harmonicznie łączy się ze sobą na całym świecie?

Dawniej ludzie posiadali ograniczoną wiedzę dotyczącą zawiłej sieci współpracy. Wyłącznie Bóg albo rząd zaplanowali taki porządek. Ale nie o to w tym chodzi!

Prakseologia to nauka, która wyjaśnia nam logicznie istotę ludzkich działań i współpracy, w sposób, który możemy zrozumieć.
Prakseologia objaśnia nawet naturę i pochodzenie samej cywilizacji!

I jestem naprawdę podekscytowana każdą lekcją, którą będziemy poznawać.

Zaczynając od podstawowych pojęć, będziemy w stanie właściwie wyjaśnić logikę ludzkich czynów.

A później zobaczymy, jak prawa prakseologii dadzą nam bardziej złożone zrozumienie społeczeństwa i odkryją nam bezwzględne granice wszelkich prób sterowania nim za pomocą siły.

Pamiętaj, że nie jest trudno to pojąć; wystarczy być zainteresowanym... Ale zadam ci pytanie: co może być bardziej interesującego niż zrozumienie ludzkich działań?

Do zobaczenia na następnej lekcji.

Original (English): Praxeology - Episode 1 - Introduction

Translation: © homearmy .

translatedby.com crowd

Like this translation? Share it or bookmark!